Użytkujesz stały aparat ortodontyczny? – te zalecenia są dla ciebie

Proteza zębowa | Medic Dental

Użytkujesz stały aparat ortodontyczny? – te zalecenia są dla ciebie

Stały aparat ortodontyczny - czym pamiętać?

Leczenie ortodontyczne przy użyciu aparatów stałych powoduje zwiększone osadzanie się płytki nazębnej oraz utrudnia higienę jamy ustnej, co przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia demineralizacji szkliwa, próchnicy i zapaleń dziąseł.

Czy w aparacie stałym można jeść wszystko?

Nie powinniśmy odgryzać kęsów pokarmowych przednimi zębami, a twarde pokarmy najlepiej wcześniej pokroić na mniejsze porcje. Unikajmy bardzo twardych pokarmów, np. orzechów. Zrezygnujmy na czas leczenia stałym aparatem ortodontycznym ze słodkich i lepkich pokarmów, takich jak cukierki „krówki”. Pamiętajmy również, że w tym czasie nie wolno nam stosować gumy do żucia.

Na czym polegają zabiegi higieniczne podczas leczenia stałym aparatem ortodontycznym?

Każdorazowo po posiłku myjemy zęby i zawsze po słodkim napoju płuczemy jamę ustną. Aby dobrze wyszczotkować zęby z założonym aparatem stałym wpierw oczyszczamy je tradycyjnie ruchami szorującymi oraz wymiatającymi (ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni do dziąsła i wykonujemy obrót w nadgarstku w wyniku czego, włosie szczoteczki wykonuje ruch wymiatający od dziąsła do zęba).

W następnej kolejności używamy szczoteczki jednopęczkowej lub międzyzębowej (takie szczoteczki są zarówno w wersji manualnej jak i elektrycznej). Przy ich pomocy oczyszczamy zęby w okolicy zamków i pod łukiem. Na sam koniec stosujemy niż dentystyczną (specjalną dla osób użytkujących aparaty stale). Do tych zabiegów higienicznych używamy pasty z fluorem lub pasty o zwiększonej zawartości fluoru oraz płynów do pukania jamy ustnej.

Pamiętajmy, że leczenie ortodontyczne nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia profesjonalnych zabiegów higienicznych w gabinecie stomatologicznym.

Bardzo ważne w procesie leczenia ortodontycznego jest regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne. Niedopilnowanie przez pacjenta tego obowiązku przedłuża okres leczenia.

Lek-dent. Katarzyna Książeńska

Medic Dental to klinika która świadczy kompleksowe usługi z zakresu stomatologii. Wysoka jakość leczenia poparta jest wieloletnim doświadczeniem, tradycją i pasją. Charakteryzuje nas indywidualne podejście do każdego pacjenta. Personel ustawicznie podnosi kwalifikacje zawodowe na kursach i szkoleniach. Klinika wyposażona jest w nowoczesny sprzęt. Placówka posiada umowę z NFZ.
Kontakt

Medic Dental
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Przychodnia Medyczna

Godziny przyjęć
Zegar | Medic Dental
  • Pon. - Pt. 8:00 - 20:00
  • Sob. 8:00 - 16:00
  • Nd. nieczynne
Przewiń do góry