UŻYTKUJESZ STAŁY APARAT ORTODONTYCZNY? – TE ZALECENIA SĄ DLA CIEBIE.

UŻYTKUJESZ STAŁY APARAT ORTODONTYCZNY? – TE ZALECENIA SĄ DLA CIEBIE.

Leczenie ortodontyczne przy użyciu aparatów stałych powoduje zwiększone osadzanie się płytki nazębnej oraz utrudnia higienę jamy ustnej, co przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia demineralizacji szkliwa, próchnicy i zapaleń dziąseł.

Czy w aparacie stałym można jeść wszystko?

Nie powinniśmy odgryzać kęsów pokarmowych przednimi zębami, a twarde pokarmy najlepiej wcześniej pokroić na mniejsze porcje. Unikajmy bardzo twardych pokarmów, np. orzechów. Zrezygnujmy na czas leczenia stałym aparatem ortodontycznym ze słodkich i lepkich pokarmów, takich jak cukierki „krówki”. Pamiętajmy również, że w tym czasie nie wolno nam stosować gumy do żucia.

Na czym polegają zabiegi higieniczne podczas leczenia stałym aparatem ortodontycznym?

Każdorazowo po posiłku myjemy zęby i zawsze po słodkim napoju płuczemy jamę ustną. Aby dobrze wyszczotkować zęby z założonym aparatem stałym wpierw oczyszczamy je tradycyjnie ruchami szorującymi oraz wymiatającymi (ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni do dziąsła i wykonujemy obrót w nadgarstku w wyniku czego, włosie szczoteczki wykonuje ruch wymiatający od dziąsła do zęba). W następnej kolejności używamy szczoteczki jednopęczkowej lub międzyzębowej (takie szczoteczki są zarówno w wersji manualnej jak i elektrycznej). Przy ich pomocy oczyszczamy zęby w okolicy zamków i pod łukiem. Na sam koniec stosujemy niż dentystyczną (specjalną dla osób użytkujących aparaty stale). Do tych zabiegów higienicznych używamy pasty z fluorem lub pasty o zwiększonej zawartości fluoru oraz płynów do pukania jamy ustnej.

Pamiętajmy, że leczenie ortodontyczne nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia profesjonalnych zabiegów higienicznych w gabinecie stomatologicznym.

Bardzo ważne w procesie leczenia ortodontycznego jest regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne. Niedopilnowanie przez pacjenta tego obowiązku przedłuża okres leczenia.

Lek-dent. Katarzyna Książeńska

Medic Dental to klinika która świadczy kompleksowe usługi z zakresu stomatologii. Wysoka jakość leczenia poparta jest wieloletnim doświadczeniem, tradycją i pasją. Charakteryzuje nas indywidualne podejście do każdego pacjenta. Personel ustawicznie podnosi kwalifikacje zawodowe na kursach i szkoleniach. Klinika wyposażona jest w nowoczesny sprzęt. Placówka posiada umowę z NFZ.
Kontakt

Medic Dental
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Przychodnia Medyczna

Godziny przyjęć
  • Pon. - Pt. 8:00 - 20:00
  • Sob. 8:00 - 16:00
  • Nd. nieczynne
Przewiń do góry