CURASEPT czy ELUDRIL, ta sama chlorheksydyna zastosowana w różnych płukankach. Wybierz odpowiednią dla siebie.

Curasept ads 220 mundspulung | Medic Dental

CURASEPT czy ELUDRIL, ta sama chlorheksydyna zastosowana w różnych płukankach. Wybierz odpowiednią dla siebie.

Płukanie jamy ustnej - chlorheksydyna

Na pewno znają już Państwo płyn do płukania jamy ustnej o nazwie Eludril. W naszym gabinecie stomatologicznym często zalecamy ten preparat do stosowania w domu w przypadku choroby przyzębia lub zapalenia dziąseł, przed i po zabiegach chirurgicznych wykonywanych w gabinecie, takich jak np. skaling, ekstrakcje zębów, wszczepienie implantu.

Substancją czynną zawartą w płynie Eludril jest chlorheksydyna, a dokładnie 0,10% diklukonianu chlorheksydyny. To ona odpowiedzialna jest za właściwości przeciwbakteryjne, a co za tym idzie zapobiega powstawaniu płytki bakteryjnej oraz zmian zapalnych dziąseł. Pomaga utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej w sytuacjach, gdy szczotkowanie jest utrudnione. Należy jednak pamiętać, by nie przekraczać maksymalnego czasu stosowania tego preparatu, czyli 2 tygodni! Działania niepożądane, jakie mogą wystąpić, to: przebarwienie zębów i zmiana smaku w jamie ustnej. Istotny jest również fakt, że Eludril w swoim składzie zawiera etanol 42,8% v/v. Pomimo, iż preparat wypluwamy po użyciu, zawartość etanolu stanowi ograniczenie do stosowania dla kobiet w ciąży i dzieci przed 6 rokiem życia, oraz może powodować dyskomfort w postaci przejściowej suchości śluzówki.

Nowy płyn do płukania ust

Na rynku pojawił się alternatywny płyn do płukania jamy ustnej zawierający chlorheksydynę: Curasept ADS 212. Tak jak Eludril zawiera on w swoim składzie 0,12% diklukonianu chlorheksydyny. Jednak w przeciwieństwie do Eludrilu nie zawiera alkoholu. Polecany jest dla wszystkich tych, którzy mają trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, bądź leczą się ortodontycznie lub protetycznie. Polecany jest szczególnie dla dzieci i młodzieży, pacjentów chorych na cukrzycę oraz dla osób cierpiących z powodu problemu alkoholowego.

Innowacją w tym przypadku jest specjalna formuła ADS. Jest to system antydyskoloryzacyjny. Jak podają badania kliniczne przeprowadzone w 2004 r. przez Bernardi’ego i wsp. zastosowanie tej formuły wykazało znaczne zmniejszenie przebarwień zębów przy stosowaniu chlorheksydyny. Curasept ADS 212 nie powoduje zatem przebarwień zębów i śluzówki. Nie obserwuje się też zmiany smaku w ustach oraz nie podrażnia błony śluzowej, gdyż jest bezalkoholowy. Dzięki tym wszystkim właściwościom płukankę tę możemy stosować nawet przez miesiąc! Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że Curasept w swoim opakowaniu zawiera już gotowy roztwór do płukania, w przeciwieństwie do płynu Eludril, gdzie konieczne jest przed zastosowaniem rozcieńczenie go z ciepłą wodą zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Z drugiej strony jednak wpływa to na podejście ekonomiczne, ponieważ 200 ml preparatu Eludril starczy nam na więcej zastosowań niż 200 ml płynu Curasept ADS 212. Należy w tym miejscu dodać o różnicy cenowej obu produktów na korzyść płukanki Eludril.

Na zakończenie opiszę krótko produkt Curasept ADS 220 przeznaczony do intensywnej krótkotrwałej kuracji. Zawiera on wyższe stężenie chlorheksydyny: 0,2%. Maksymalny czas stosowania w tym przypadku to 2 tygodnie. Przeznaczony jest do intensywnego leczenia i polecany szczególnie przed i po zabiegach chirurgicznych, jako środek wspomagający leczenie zapaleń dziąseł oraz w przypadku parodontozy.

Katarzyna Książeńska

Medic Dental to klinika która świadczy kompleksowe usługi z zakresu stomatologii. Wysoka jakość leczenia poparta jest wieloletnim doświadczeniem, tradycją i pasją. Charakteryzuje nas indywidualne podejście do każdego pacjenta. Personel ustawicznie podnosi kwalifikacje zawodowe na kursach i szkoleniach. Klinika wyposażona jest w nowoczesny sprzęt. Placówka posiada umowę z NFZ.
Kontakt

Medic Dental
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Przychodnia Medyczna

Godziny przyjęć
Zegar | Medic Dental
  • Pon. - Pt. 8:00 - 20:00
  • Sob. 8:00 - 16:00
  • Nd. nieczynne
Przewiń do góry