DENTOFOBIA, co ten termin oznacza i jak lekarz dentysta może pomóc pacjentowi

Dentofobia - jak sobie z nią poradzić? | Medic Dental

DENTOFOBIA, co ten termin oznacza i jak lekarz dentysta może pomóc pacjentowi

Obawa przed leczeniem stomatologicznym

Dentofobia to bardzo silna reakcja lękowa w stosunku do dentysty lub zabiegów stomatologicznych. Stan ten powodują najczęściej złe doświadczenia pacjenta, złe emocje związane z leczeniem oraz lęki.

Dentofobia objawia się najczęściej przyspieszonym lub obniżonym biciem serca, nierównomiernym oddychaniem, poceniem a nawet blednięciem. Pacjent w obawie przed leczeniem notorycznie odwołuje wizyty, nie stosuje się do ustalonego przebiegu leczenia a często nawet je porzuca. Szacuje się od 35% do 60% ludzi wykazuje symptomy dentofobii, a 10% populacji cierpi na poważne schorzenie wymagające leczenia psychologicznego.

Zredukowanie lęku u pacjenta jest możliwe i zależy od umiejętności przyjmowania informacji, odpowiedniego podejścia do pacjenta oraz wiedzy jak i budowania pozytywnych relacji. Kluczowa jest komunikacja na płaszczyźnie pacjent – lekarz. Duża rola jest również po stronie personelu pracującego w gabinecie. Aby uniknąć niepotrzebnych stresów związanych z leczeniem, zawsze najlepszą metodą będzie profilaktyka stomatologiczna.

Medic Dental to klinika która świadczy kompleksowe usługi z zakresu stomatologii. Wysoka jakość leczenia poparta jest wieloletnim doświadczeniem, tradycją i pasją. Charakteryzuje nas indywidualne podejście do każdego pacjenta. Personel ustawicznie podnosi kwalifikacje zawodowe na kursach i szkoleniach. Klinika wyposażona jest w nowoczesny sprzęt. Placówka posiada umowę z NFZ.
Kontakt

Medic Dental
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Przychodnia Medyczna

Godziny przyjęć
Zegar | Medic Dental
  • Pon. - Pt. 8:00 - 20:00
  • Sob. 8:00 - 16:00
  • Nd. nieczynne
Przewiń do góry